MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY
Referat Spraw Społeczno - Obywatelskich, Kultury i Sportu
OSOBA WŁAŚCIWA DO ZAŁATWIENIA SPRAWY
Kierownik Referatu Spraw Społeczno-Obywatelskich, Kultury i Sportu
pokój nr 11, tel. 25 6919020 wew. 24, email: sok@stoczek.net.pl
WYMAGANE DOKUMENTY
- pisemne pełnomocnictwo do wydania zaświadczenia.
3. Do wglądu:
- dowód osobisty lub paszport,
OPŁATY
1. Opłata skarbowa za wydane zaświadczenie - 17 zł.
2. Opłata skarbowa za ewentualne pełnomocnictwo - 17 zł.
Nie podlega opłacie skarbowej pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, wstępnemu (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępnemu (dzieci, wnuki, prawnuki), rodzeństwu.
Ustawa o opłacie skarbowej przewiduje zwolnienia z opłaty we właściwych przypadkach.
CZAS ZAŁATWIENIA SPRAWY
Od ręki, a w sprawach szczególnie skomplikowanych nie później niż w terminie 7 dni.
TRYB ODWOŁAWCZY
1. Zaświadczenie wydane na podstawie art. 217 kpa.
Zażalenie na postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez wnioskodawcę wnosi się do Wojewody Zachodniopomorskiego, za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.
2. Zaświadczenie wydane na podstawie art. 45 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności.
Na pozostawienie wniosku bez rozpoznania po uprzednim wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych służy skarga na bezczynność organu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie w trybie art. 3 § 2 pkt 8 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.). Skargę wnosi się za pośrednictwem tut. Organu (art. 54 § 1 ww. ustawy) w każdym czasie po uprzednim wniesieniu ponaglenia (art. 53 § 2b ww. ustawy). Stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli sprawa nie została załatwiona w terminie (art. 37 § 1 kpa). Ponaglenie wnosi się do Wojewody Zachodniopomorskiego, za pośrednictwem tutejszego urzędu, w dowolnym terminie. Ponaglenie powinno zawierać uzasadnienie (art. 37 § 2 kpa).
INNE INFORMACJE
1. Zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności, każda osoba może wnioskować o wydanie zaświadczenia wyłącznie w zakresie swoich danych. W przypadku działania w imieniu innej osoby należy posiadać pełnomocnictwo.
2. W przypadku wnioskowania o wydanie zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu należy posiadać pełnomocnictwo od każdej pełnoletniej osoby objętej zaświadczeniem. Jeżeli zaświadczenie obejmuje osoby nieletnie lub ubezwłasnowolnione a wnioskodawca nie jest ich przedstawicielem ustawowym (np. rodzic) lub opiekunem prawnym to zobowiązany jest do uzyskania pełnomocnictwa od osoby uprawnionej.
PODSTAWA PRAWNA
1. Ustawa z 24 września 2010r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2021r. poz. 510 ze zm.),
2. Ustawa z 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021r. poz. 735 ze zm.),
3. Ustawa z 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2021r. poz. 1923).